Browar w Černej Horze jest jednym ze starszych browarow w Czechach i wciaz wazy sie tam piwo w tradycyjny sposob. Mielismy tam okazje zobaczyc wszystkie pomieszczenia zwiazane z kolejnymi etapami produkcji piwa - od miejsca, w ktorym przerabia sie ziarno, poprzez hale, gdzie odbywa sie fermentacja, na linii produkcyjnej konczac. Wizyte w browarze zwienczyl wspolny obiad, do ktorego zaserwowano nam trzy probki (ok. 0,15l) lokalnego piwa.
Wycieczka, choc niedluga, byla bardzo pouczajaca i dowiedzielismy sie kilku przydatnych informacji :). Jedna z najistotniejszych kwestii jest zawartosc
cukru w piwie. Wielu obcokrajowcow mysli, ze czeskie piwo jest duzo mocniejsze, niz ich rodzime - blad! Jesli chodzi o objetosc alkoholu, jest ona przewaznie taka sama (4%-5%). Co rozni czeskie piwa od zagranicznych, to stosunkowo duzy wybor tych trunkow z rozna zawartoscia cukru. Slynne 9°, 10°, 11°, 12°, 16° to nie procenty, tylko oznaczenie, jak slodkie/gorzkie jest piwo. Czym wyzsza liczba, tym slodsze (i przewaznie drozsze).